Wosk pszczeli to substancja, która cieszy się popularnością od setek lat. Używany od wieków w kosmetyce, medycynie czy do wyrobu świec, jest wciąż chętnie wykorzystywany przez ludzi. Dlaczego tak się dzieje i jakie zalety kryje w sobie wosk pszczeli?
Wosk pszczeli – zastosowanie w lecznictwie
Wosk pszczeli może być wykorzystywany jako środek leczniczy w postaci maści, opatrunku, aerozolu bądź do żucia. Jest skuteczny głównie w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych, schorzeń skóry oraz serca. Co sprawia, że jest tak cennym surowcem? Przede wszystkim jego złożony skład chemiczny.
Wśród jego komponentów wyróżnić można chryzynę, która działa jak antybiotyk. Estry oraz beta karoten i flawonoidy wykazują działanie przeciwzapalne. Generalnie substancje, które tworzą wosk pszczeli działają zabójczo na zarodniki grzybów oraz bakterie. Właśnie dzięki temu czynnikowi wosk pszczeli może być wykorzystywany przy leczeniu ran, podrażnień skóry czy infekcjach.
Lipidy, sole mineralne, witaminy, kwasy tłuszczowe, proteiny oraz estry alkoholi i kwasów tłuszczowych tworzą bogaty skład wosku pszczelego. Dzięki temu substancja ta dodana do maści czy kremów działa prozdrowotnie.
Wosk pszczeli – zastosowanie w kosmetyce
W kosmetyce wosk pszczeli również jest z powodzeniem wykorzystywany. Działa nawilżająco i natłuszczająco, więc często spotyka się go w kremach do twarzy i rąk, balsamach do ust czy maseł do ciała. Występuje także w kosmetykach do demakijażu
Wosk pszczeli – dlaczego warto go stosować?
Przede wszystkim ze względu na jego dobroczynny, bogaty skład i prozdrowotne działanie, które zapewniają:
- alkohole
- kwasy tłuszczowe
- witamina A
- beta karoten
- flawonoidy
- estry
- skwalen
Wosk pszczeli ma również działanie przeciwutleniające, czyli spowalnia oznaki starzenia.