Ule ze styroduru – co warto o nich wiedzieć?

Paweł

18 stycznia, 2024
Ule ze styroduru stanowią coraz popularniejszy wybór wśród polskich pszczelarzy. Sprawdzą się zarówno w zawodowych, jak i amatorskich pasiekach. Podpowiadamy, jakie są wady i zalety tego rodzaju uli.

Jakie są zalety uli ze styroduru?

Największą korzyścią z posiadania uli wykonanych ze styroduru jest bezproblemowość ich pielęgnacji. Ze względu na swoją konstrukcje wykazują się wysoką trwałością i łatwością odkażania. Cechują się dobrą odpornością na wilgoć i niewrażliwością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zapewniają odpowiednią wentylacje dla wszystkich partii swojej konstrukcji. Stanowią gwarancje odpowiedniej izolacji, która przedkłada się na odpowiednie warunki cieplne umożliwiające prawidłowy rozwój pszczół. Ponadto ule ze styroduru wykazują takie zalety jak:
  • lekkość konstrukcji,
  • ekologiczność produkcji,
  • wysoka żywotność.

Jakie są wady uli ze styroduru?

Jak większość materiałów również styrodur nie pozostaje bez wad. Na szczęście nie są to problemy mające wpływ na zdrowie i funkcjonowanie pszczelich rodzin. Jest to materiał, który szybko płowieje i może wymagać regularnego malowania. Ponadto cechuje się delikatnością, przez co jest narażony na większą ilość mankamentów estetycznych. Jak widać wady styroduru ograniczają się do kwestii estetycznych i nie mają negatywnego wpływu na hodowlę pszczół.

Czy warto zrobić ule ze styroduru?

Ule ze styroduru cechują się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Są tanie w produkcji, co wpływa na ich niską cenę rynkową. W przypadku osób z zacięciem do majsterkowania ich wykonanie jest proste i nie wiąże się z wysokimi kosztami. Opisywane ule mogą stanowić zimowe schronienie dla słabszych pszczół i pozwolić im na odbudowę rodziny. Mogą zostać wyposażone w dodatkowe elementy ułatwiające wykonywanie regularnych prac pasiecznych. Samodzielne wykonanie ula ze styroduru daje wiele satysfakcji. Tego rodzaju dom dla pszczół jest w pełni ekologiczny. Nie stanowi zagrożenia dla ludzi, zwierząt, a przy jego produkcji nie wytwarza się żadnych szkodliwych substancji.

Polecane: