Jak dbać o parkiet? Jak często go cyklinować?

Paweł

24 maja, 2024

Parkiet wykonany z wysokiej jakości materiałów nie jest tani, ale z drugiej strony może prezentować się niezwykle pięknie i stylowo przez wiele lat. Trzeba przyznać, że stanowi dekorację każdego pomieszczenia. Jednocześnie wymaga właściwej ochrony. Dziś podpowiemy Wam, jak o niego dbać. Dowiecie się również, jak często powinno się go cyklinować.

Jak dbać o parkiet? To trzeba wiedzieć!

Na parkiecie mogą pojawić się rysy, choćby na skutek piasku czy soli nanoszonej na butach. Dlatego też w żadnym wypadku nie należy chodzić po nim w obuwiu, szczególnie tym o twardej podeszwie. Dodatkowo konieczne jest zabezpieczenie mebli np. filcem. Dotyczy to szczególnie nóżek masywnych, drewnianych modeli. Oczywiście nie można zapominać, że parkiet nie lubi wody i pod wpływem wilgoci może butwieć. Dlatego też  niekoniecznie sprawdzi się w miejscach o podwyższonej wilgotności. Samo mycie parkietu nie jest trudne, przy czym do tego celu nie powinno się stosować detergentów, które mogą uszkodzić jego wierzchnią warstwę. Co ciekawe, szczególnie szkodliwe dla parkietu są związki silikonów, ale i amoniaku. Wiele osób uważa, że woda z octem nadaje się do mycia podłóg. Nie jest to jednak prawda. O ile do zwykłych płytek czy nawet gresu może się sprawdzić, tak w przypadku parkiety może dojść do uszkodzenia nawierzchni. Najlepiej do tego celu wybrać mop z delikatną końcówką myjącą. Przyda się także bawełniana ściereczka, która jest lekko zwilżona w wodzie z dodatkiem zwykłego płynu do naczyń.

Cyklinowanie parkietu

Oczywiście niezbędne jest także regularne cyklinowanie parkietu. Jest to specjalny zabieg, który polega na usunięciu oraz zeszlifowaniu powłok lakierniczych, a następnie ich uzupełnieniu. Cyklinowanie należy wykonywać regularnie. Oczywiście proces ten rozpoczyna się od usunięcia zniszczonej warstwy drewna, ale też lakierów. Następnie należy przetrzeć cały parkiet wilgotną ściereczką. Potem można już przejść do cyklinowania. Podłoga oczyszczona jest z pyłu. Jeżeli widoczne są uszkodzenia, to można je uzupełnić stosując specjalną masę szpachlową do drewna. W następnym etapie stosuje się wygładzenie oraz polerowanie. Do tego celu można użyć specjalnych tarcz papieru ściernego, które posiadają bardzo drobną granulację. Odpylamy powierzchnię i nakładamy lakier do podłóg. Rzecz jasna samodzielne cyklinowanie parkietu nigdy nie da tak samo dobrych efektów, jak praca profesjonalistów. Dlatego też najlepiej zatrudnić sprawdzoną firmę, która wykona pracę od A do Z. Warto dowiedzieć się więcej wchodząc na stronę: aplauz.net.pl.

Czy można odnowić parkiet bez cyklinowania?

Prawda jest taka, że cyklinowanie pozwoli na naprawdę dobre odnowienie nawet starego parkietu. Oczywiście możecie spróbować domowych sposobów, jednak efekt nigdy nie będzie tak samo dobry. Jeżeli chcecie odświeżyć parkiet, możecie użyć papieru ściernego o wysokiej granulacji, którym delikatnie usuwacie rysy. Po tym etapie musicie zastosować papier drobnoziarnisty, który pozwoli zmatowić powierzchnię. Możecie też zastosować specjalne lakiery do podłóg intensywnie eksploatowanych. Zapewniają one podłodze wysoką odporność na zarysowania oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajcie jednak, aby wybrać produkt, który szybko schnie, a do tego ma wodną formułę. Dzięki temu zapach nie będzie tak intensywny. Oczywiście po wykonaniu tych prac najlepiej odczekać około 24 godziny. Można dodatkowo przewietrzyć pomieszczenie.

Artykuł sponsorowany.

Polecane: