Spis polecanych podręczników o pszczelarstwie

Redakcja

19 stycznia, 2024
Na rynku książek znaleźć można wiele pozycji dotyczących pszczelarstwa. Poniżej znajdą Państwo polecane podręczniki o tematyce pszczelarskiej, poradniki jak zacząć oraz jak prowadzić własną pasiekę.

Poradniki dla początkujących pszczelarzy.

Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę jako pszczelarz, powinien zaznajomić się z przynajmniej jedna z tych pozycji: Poradnik pszczelarza Krok po kroku (Autor: Henri Clement) – pozycja pierwsza w spisie w jasny i zrozumiały sposób przedstawi zagadnienie pszczelarstwa. Ważne, aby poradnik, po który początkujący pszczelarz sięgnie, w zrozumiały sposób przybliżył zagadnienia hodowli pszczół. Co zyskamy my jako pszczelarze, a także przyroda. Podstawy pszczelarstwa (Autor: Roman Adam) – pozycja kolejna wprowadza wiedzę z anatomii pszczół, opis różnych gatunków, a co za tym idzie różnych sposobów hodowli. Aby dobrze zacząć musimy mieć wiedzę na temat gatunku, na który się zdecydujemy do hodowli.

Jak zacząć pszczelarstwo?

Jeżeli chcemy poszerzyć naszą wiedzę pszczelarską to zachęcamy do przeczytania również poniższych książek: Pszczelarstwo (Autor: Jacek Nowak, Michał Piątek, Martyna Walerowicz) – bogato ilustrowane kompendium wiedzy poruszające wiele tematów takich jak: historia pszczelarstwa, pszczelarstwo miejskie czy chociażby kwestie samego wykorzystania miodu. Dobra praktyka pszczelarska (Autor: Wolfgang Ritter) – z tej pozycji spisu dowiemy się jakich narzędzi oraz odzieży używać w pracy z pszczołami; jak dobrać odpowiedni ul czy jak rozplanować rok, aby nasza praca przyniosła owoce.

Pasieka – podstawy zarządzania

Poniższa lektura zaznajomi czytelnika w ważny aspekt w pszczelarstwie, jakim jest założenie i prowadzenie pasieki. Wielki poradnik pasieczny (Autor: Sławomir Trzybiński) – w tej książce znajdą się przede wszystkim odpowiedzi na pytania, jak założyć i prowadzić pasiekę, gdy jesteśmy początkującym pszczelarzem. Jaki ul wybrać, jak dokonywać zbiorów miodu, czy co zrobić, gdy nasz pszczoły zachorują.  Zakładamy pasiekę (Autor: Roman Adam) – kolejna bardzo przydatna pozycja, która pomoże przygotować nam zaplecze sprzętowe dla naszej pasieki. Takie techniczne podejście do hodowli pszczół. Po przeczytaniu pozycji książkowych z powyższego spisu polecanych podręczników o pszczelarstwie będą Państwo bogatsi o podstawową, ale ważną wiedzę na pszczelarskiej drodze.

Polecane: