Pasieka stacjonarna

Pasieka położona jest w miejscowości Sierzchowy, na pograniczu powiatu rawskiego i tomaszowskiego. Z dala od głównych ciągów komunikacyjnych, stref i rejonów przemysłowych, w sąsiedztwie tradycyjnego, rozdrobnionego i ekologicznego mazowieckiego rolnictwa, w pobliżu mieszanych lasów i sadów jabłoniowo wiśniowych, zapewnia miłośnikom produktów pszczelich asortyment o niezrównanych walorach smakowych i aromatycznych, a nade wszystko naturalną kompozycję składników i komponentów zapewniających zdrowie, energię życiową i urodę.

Pasieka wyposażona jest w naturalne, drewniane ule głównie w systemie ½ Dadant co w otaczającej szacie roślinnej zapewnia optymalne wykorzystanie sezonu dla pozyskiwania najwyższej jakości miodu. O ile pogoda pozwoli na zbiory, odwirowuje się tutaj miód wielokwiatowy z dominacją mniszka lekarskiego i miodu z drzew owocowych, następnie akacjowy z okolicznych drzew i lasku akacjowego rosnącego 100 m od pasieki, oraz miód lipowy ze starego drzewostanu wzdłuż drogi wjazdowej do wioski. Czasem, ze względu na występowanie w pobliskich lasach dębów, klonów i olch możliwe jest uzyskanie miodu z domieszką spadzi liściastej. Miód wtedy jest ciemniejszy, opalizuje na ciemno zielono; oglądając go pod słońce można z łatwością dostrzec wyraźny szmaragdowy poblask.

Sąsiedztwo młodych sosen oraz ogrodowych tui i iglaków, nieskażonych chemicznymi opryskami, gwarantuje pozyskiwanie stosunkowo ciemnego propolisu o wyjątkowo silnych właściwościach bakteriobójczych – naturalnego antybiotyku. Pyłek kwiatowy pozyskiwany tu pochodzi z tarniny, wiśni, jabłoni, klonów zwyczajnych i jaworów, klonu tatarskiego, jesionu wyniosłego, brzoskwiń, czereśni, mniszka lekarskiego, kasztanowców, malin i jeżyn, czarnej porzeczki, aronii, robinii i lip Moltkego oraz lipy zwyczajnej, a także niezliczonych ziół rosnących w miedzach i obejściach. Tak bogata kompozycja sprawia, że obnóża pyłkowe mogą być z powodzeniem stosowane w profilaktyce zwalczania przeziębień i grypy, ogólnego wzmocnienia organizmu.

cam00095