Jak pomóc pszczołom przed mrozem

0
1059
Stacja pogodowa

Ostatnie dni to prawdziwy powiew wiosny. Od czwartku pszczoły latają i wreszcie można się delektować widokiem owadów wirujących w powietrzu, dźwiękiem który temu towarzyszy. Sielanka ta, wedle prognoz pogody, nie potrwa jednak długo. Już za 3 dni ma wrócić śnieg i mróz. Jak pomóc pszczołom? Czy jest coś co można zrobić, by wesprzeć je przed trudnymi dniami, które mają nadejść?

Niekorzystne prognozy pogody

Wedle różnych prognoz pogody czeka nas wyraźne ochłodzenie. W chili pisania tego tekstu termometr stacji meteo zlokalizowanej przy pasieczysku pokazuje 12,6°C. Jednak już w drugiej połowie tego tygodnia odczyty te mają się drastycznie zmienić. Synoptycy przewidują, że o świcie w centralnej części Polski temperatura powietrza może spaść do poziomu -5°C a nawet -10°C. Tak radykalny spadek wymaga podjęcia pewnych działań.

Ciepło z góry, ciepło z dołu

Jak pomóc pszczołom przed mrozem? Przede wszystkim poprawiając warunki termiczne w ulach. O ile do końca lutego trzymanie otwartych dennic osiatkowanych było zasadne, o tyle teraz już przynieść może to wyłącznie szkody. We wszystkich rodzinach matki podjęły już czerwienie. Zasunięcie wkładek ułatwi więc pszczołom utrzymanie odpowiedniej ciepłoty do wychodu czerwiu. Dużą część ciepła rodzina traci także przez powałkę. Tu, o ile nie są to powałkę styropianowe czy styrodurowe, warto położyć ocieplenie. Można na powrót usunąć je w połowie maja.

Nie warto śpieszyć się ze stymulacją rozwoju

Opłakane skutki mogą o tej porze roku przynieść niektóre zabiegi stymulujące rozwój rodziny. Jeden z najbardziej efektywnych czasowo i skutecznych, przestawianie korpusów, warto przełożyć na czas po ustaniu mrozów. To samo dotyczy podawania pyłku w jakiejkolwiek formie. Jak pomóc pszczołom, by tak naprawdę im nie zaszkodzić? Zima wciąż trwa, więc lepiej i bezpieczniej jest wsłuchać się z rytm natury i do niego dostosować kolejne działania. W tej konkretnej sytuacji, najlepszym będzie zachowanie spokoju. Należy mieć nadzieję, że niebawem znowu zrobi się cieplej i że będzie można o normlanej porze rozpocząć wędrówki z pszczołami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*