Czasopismo „Jagodnik”

W maju 2015 roku zostałem współpracownikiem wydawnictwa Hortus Media. Flagowym produktem firmy jest dwumiesięcznik „Jagodnik”. Jest to ogólnopolskie fachowe pismo dedykowane plantatorom truskawek, malin, porzeczek, agrestu i innych jeszcze roślin jagodowych. Firma Hortus media jest także właścicielem portali internetowych: http://www.warzywapolowe.pl/ oraz http://www.jagodnik.pl. Polska jest wiodącym producentem owoców i warzyw w Europie i na świecie. Do utrzymania dobrych rezultatów polskiego sadownictwa i ogrodnictwa potrzebna jest współpraca z pszczelarzami, obecność zapylaczy na plantacjach. Poniżej zamieszczam odnośniki do artykułów w portalach.

logo_final_only

logodl3

Dbajmy o dobre zapylenie malin, cz. 2 (13.07.2015)

Właśnie zaczyna się intensywne kwitnienie malin jesiennych. Ich należyte zapylenie może przełożyć się na zwyżkę plonowania sięgającą nawet 40%. Zapraszam do zapoznania się z treścią wbranych publikacji zamieszczonej w portalu internetowym czasopisma „Jagodnik”:

http://www.jagodnik.pl/technologia-uprawy/malina/1910-zadbajmy-o-dobre-zapylenie-malin-cz-ii

XVIII Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, cz. 2 (09.07.2015)

Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią relacji z sadu IO pod Skierniewicami. Na imprezie sadowniczej pojawili się producenci kombajnów, w tym maszyn specjalnie skonfigurowanych pod zbiory jagody kamczackiej. Pojawili się przedstawiciele firm sprzedających nawozy oraz podmioty oferujące wsparcie w zapylaniu plantacji. Więcej poczytać można tutaj:

http://www.jagodnik.pl/aktualnosci/polska/1956-xviii-dzien-otwartych-drzwi-instytutu-ogrodnictwa-cz-ii

XVIII Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, cz. 1 (29.06.2015)

W dniu 24 czerwca 2015 roku w sadzie doświadczalnym w Dąbrowicach należącym do IO w Skierniewicach odbyła się wystawa sadownicza połączona ze zwiedzaniem kwater doświadczalnych i wykładami. W imprezie udział wzięło około 600-700 zwiedzających. Czekało na nich ponad 50 stosik z maszynami, nawozami, zapylaczami – wszystkim, co potrzebne w sadzie. Zapraszam do zapoznania się z pierwszą częścią relacji z wydarzenia:

http://www.jagodnik.pl/aktualnosci/polska/1953-xviii-dzien-otwartych-drzwi-instytutu-ogrodnictwa

Chrońmy plantacje jagodowe przed ptactwem (24.06.2015)

Zapraszam do zapoznania się z wybranymi rozwiązaniami do ochrony owoców na plantacjach jagodowych. Nasadzenia świdośliwy, aronii czy borówki amerykańskiej to doskonałe miejsca żeru dla dzikiego ptactwa. Spośród wielu rozwiązań służących niwelowaniu szkód powodowanych obecnością szpaków i innych skrzydlatych szkodników przedstawione zostały systemy biosoniczne oraz sieci przeciw ptakom. Pełny tekst zamieszczany został tutaj:

http://www.jagodnik.pl/technologia-uprawy/borowka-wysoka/1950-chronmy-plantacje-jagodowe-przed-ptactwem

Fruit Akademia Show – pokazy maszyn z atrakcjami (10.06.2015)

Na Stadionie Miejskim w Warce 6-7 czerwca odbyła się 6 edycja Międzynarodowej Wystawy Maszyn, Artykułów oraz Technologii Sadowniczych. Obecna była większość firm maszynowych z Polski oferująca swe produkty sadownikom. Przedstawiane były także systemy przeciwgradowe i urządzenia do odstraszania ptactwa. Odbyło się także wiele imprez towarzyszących, jak choćby pokaz retro traktorów, czy monster trucka. Zapraszam na relację:

http://www.jagodnik.pl/aktualnosci/polska/1934-fruit-akademia-show-pokazy-maszyn-z-atrakcjami-

Dbajmy o dobre zapylenie malin, cz. 1 (02.06.2015)

Celem tekstu jest zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie obecności zapylaczy na towarowej plantacji malin letnich i jesiennych. Okazuje się, że pszczoły odpowiadają za zapylenie około 60% wszystkich upraw występujących w naszym kraju. Ich aktywność na plantacji malin przekłada się na 10 – 40% wzrost plonowania. Owoce są ponadto większe i kształtniejsze, a przez to atrakcyjniejsze dla konsumenta. Poza pszczołami do zapylania wykorzystywać można trzmiele i murarki ogrodowe. Specyfika pracy tych gatunków także jest przedmiotem analizy pierwszej części tekstu, który w elektronicznej formie znajduje się tu:

http://www.jagodnik.pl/technologia-uprawy/malina/1908-zadbajmy-o-dobre-zapylenie-malin-cz-i-