• Kategorie
 • 25 08/17
  11:36

  Koniec sezonu 2016/2017 – pierwsze podsumowanie

  Zakończyłem już sezon 2016/2017. W tym roku nieco wcześniej niż zwykle, gdyż zrezygnowałem z wyjazdu na nawłociowisko. Rok i tak uznać należy za wybitnie niekorzystny dla pszczelarzy, więc nawet ewentualny zbiór dodatkowych choćby i kilkuset litrów miodu niewiele zmieniłby ten smutny obraz tegorocznej rzeczywistości. Zamiast obciążać pszczoły kolejną wędrówką zdecydowałem się na poświęcenie większej ilości czasu i uwagi na ich przygotowanie do zimy. (dalej…)

 • Kategorie
 • 03 07/17
  23:39

  Miód borówkowy już jest!

  Miód borówkowy już jest! Czekałem cierpliwie aż pszczoły dokładnie przygotują miód. Aż odparują z niego nadmiar wilgoci i wysycą enzymami. Aż sprawią, że pokarm ten stanie się wykwintnym daniem, pełnym witalności, siły i dobrego samopoczucia. Źródłem pozytywnych myśli i emocji. No i się doczekałem 🙂

  (dalej…)

 • Kategorie
 • 01 06/17
  14:23

  Na obczyźnie i w Polsce

  W ostatnich dniach kwietnia wywiozłem pszczoły na delegację, więc i mi nie pozostało zrobić nic innego. Targi ogrodnicze we Włoszech to doskonała okazja, żeby zapoznać się z najnowszym sprzętem oraz innymi środkami produkcji roślinnej. Przy okazji można było się przekonać także, jak zimny potrafi być nasz kraj. Po drugiej stronie Alp kwitły całe aleje kasztanowców, rozkwitła też na dobre biała koniczyna i inne jeszcze rośliny, które wabią zaplącze słodką wonią nektaru. Szczęśliwie, polska natura bardzo szybko nadrabia zaległości.

  (dalej…)

 • Kategorie
 • 03 05/17
  13:55

  Pszczoły na borówce

  Majówka to czas w którym pszczoły zazwyczaj już od tygodnia lub dwóch pracują na pożytku. W tym roku jest jednak nieco inaczej. Cała natura jest delikatnie opóźniona. Także i pszczoły nie są rozwinięte tak dobrze jak w minionych latach o tej porze. Mimo to zostały przewiezione już na nowe miejsce. Pszczoły na borówce czują się dobrze, są już po oblocie i podjęły pracę.

  (dalej…)

 • Kategorie
 • 16 03/17
  18:43

  Jak zacząć przygodę z pszczelarstwem?

  Coraz częściej otrzymuję telefony od osób, które albo właśnie nabyły pierwsze ule i pszczoły albo dopiero o tym myślą. Jak zacząć przygodę z pszczelarstwem? Czy warto? Jakie wyzwania czekają mnie na samym początku? Odpowiedziom na te i inne pytania można by poświęcić wiele miejsca, a Wydawnictwo Pasieka poświęciło im Numer Specjalny czasopisma „Pasieka”, który ukazał się w pierwszych tygodniach tego roku.

  (dalej…)

 • Kategorie
 • 27 02/17
  23:55

  Oblot wiosenny 2017

  Oj działo się dziś na pasieczysku, działo! Wyjątkowo wcześnie w tym roku, bo 27 lutego odbył się główny oblot wiosenny. Co to oznacza?

  Ruch przy wylotkach

  (dalej…)

 • Kategorie
 • 22 02/17
  18:59

  Czy warto samodzielnie badać pogodę?

  Zimujące pszczoły wyczekują wiosny

  Czy warto samodzielnie badać pogodę?

  Trudno na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony jest to czynnik na który nie mamy wpływu. Z drugiej jednak na podstawie obserwacji można wyciągnąć pewne wnioski i przygotować się na ewentualne scenariusze.

  (dalej…)

 • Kategorie
 • 23 12/16
  16:06

  Wesołych Świąt i samych sukcesów w 2017!

  Oby nadchodzący rok był okresem wytężonej pracy nagrodzonej satysfakcją i poczuciem spełnienia! Dużo zdrowia, radości i wytrwałości w realizacji postanowień noworocznych.

 • Kategorie
 • 02 11/16
  17:21

  Wrzosowisko na poligonie w Okonku

  Długo się nie odzywałem. Jesień, przynajmniej do tej pory była dla mnie okresem wytężonej pracy. Aby przeprosić za brak wpisów przez tak długi czas dziś dodaję dwa.

  moj-blog-3

  Wrzosy na poligonie w Okonku

  We wrześniu miałem okazję do wyjazdu na pogranicze Wielkopolski i województwa zachodniopomorskiego. Odwiedziłem tam kolegę, który mieszka blisko poligonu w Okonku. Znajduje się na nim dość rozległe wrzosowisko. Podobno kilkadziesiąt lat temu było jeszcze większe i jesienią dookoła pojawiały się wędrowne pasieki. I w tym roku udało się wypatrzeć jedną. Pozdrawiam serdecznie wszystkich Kolegów, którzy korzystają w sierpniu i we wrześniu z tego pastwiska.

  Pasieka w sąsiedztwie wrzosowiska w Okonku

  Pasieka w sąsiedztwie wrzosowiska w Okonku

 • Kategorie
 • 02 11/16
  17:06

  Aronia atrakcyjnym pożytkiem dla pszczół?

  Kwiaty na aronii pojawiają się w drugiej połowie maja. Kwitnienie trwa najczęściej 10-12 dni. Opinie pszczelarzy na temat przydatności tej rośliny są podzielone. Znaczna część pasieczników utrzymuje, że gatunek ten nie należy do miododajnych. Znam jednak przykład współpracy sadowniczo-pszczelarskiej, która układa się znakomicie już od kilku lat. Jeden z kolegów przywozi ok. 100 rodzin pszczelich na plantację aroniową położoną na ok. 50 ha. Obaj panowie widzą w tym sens. Pszczelarz utrzymuje, że z aronii da się pozyskiwać miód towarowy, a plantator twierdzi, że zawiązanie owoców wynosi 80-90% podczas gdy na niezapylonych kwaterach zaledwie ok. 50%. 

  sadzenie-aronii

  Podobają mi się krzewy aronii. Ładnie wyglądają, gdy kwitną wiosna. Są piękne, gdy wydają owoce. Malowniczo wyglądają także kwatery aroniowe jesienią, gdy liście zmieniają barwę na intensywnie czerwoną.

  W drugim roku pewnie zadarnię międzyrzędzia. Wsieję nieco białej koniczyny, która w glebie wiąże azot. Będzie on także dostępny dla aronii, a mnie zwolni z zakupu części potrzebnych nawozów azotowych co roku. Mniszek pospolity, jak to ma w zwyczaju, znajdzie się na polu pewnie sam. Sądzę, że będzie kwitł od 20 kwietnia do ok. 15 maja. Potem kwitła będzie aronia, może do końca maja. W czerwcu zacznie koniczyna, która regularnie koszona powinna ponawiać kwitnienie do sierpnia. To tylko kilka hektarów, ale mam nadzieję, że będzie to zauważalne w pasiece. Będę wdzięczny za komentarze pszczelarzy, którzy także uprawiają aronię na towarowy zbiór kombajnowy dotyczące jej atrakcyjności dla pszczół. 

  © 2017 Pasieka Pogodny Piątek | Design: intercertus.pl
  Polecam strony: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierzchowskiej,Ośrodek Edukacji Językowej