22 C
Sierzchowy
czwartek, Maj 24, 2018

Zakaz stosowania pestycydów w Szwajcarii

0

Być może już niedługo w Szwajcarii obowiązywał będzie całkowity zakaz stosowania pestycydów w rolnictwie. Taka decyzja zapaść może w drodze referendum. Poza rolnictwem zakaz objąłby także przemysł i żywność sprowadzoną do kraju Helwetów z zagranicy.

Wiosenne miody już wkrótce

0
Aronia kwitnie wyjątkowo wcześnie w tym roku

Trwa majówka. W tym roku jest wyjątkowo pogodna. To sprzyja lotom pszczół i gromadzeniu przez nie zapasów. Wiosenne miody już wkrótce powinny zagościć na naszych stołach. Maj jest okresem tęsknego wyczekiwania na świeże owoce i warzywa. To samo dotyczy pierwszego w nowym sezonie miodu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ten znajdzie się w ofercie pasieki jeszcze pod koniec tego miesiąca.

Pasieka na rzepaku

0
Rodziny pszczele w drodze na plantację rzepaku

Po okresie ciepłej i pogodnej pogody trafiło się przejściowe, jak podają przynajmniej prognozy, załamanie pogody. Deszcz był potrzebny. Dzięki niemu rośliny będą mogły nektarować obficiej. Postanowiłem wykorzystać mżawkę do załadowania pierwszej części rodzin pszczelich i odbycia z nimi pierwszej w tym roku wędrówki. Pasieka na rzepaku stacjonować będzie 3-4 tygodnie.

Bioróżnorodność gleby a jej żyzność

0
Naukowcy i przedstawiciele mediów na skierniewickim spotkaniu informacyjnym

Bioróżnorodność gleby jest jednym z czynników determinujących jej żyzność.  Przy okazji światowego Dnia Ziemi warto poinformować o inicjatywie IO w Skierniewicach. W ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń” w latach 2018-2019 odbyć ma się cykl 12 szkoleń zachęcających do większej dbałości o jakość, o bioróżnorodność gleby.

Aplikacja do przeglądu rodzin pszczelich

0

Niebawem do fazy testów w Polsce wprowadzona zostanie aplikacja ziBees. To bezpłatne narzędzie ma wspierać pszczelarzy w diagnostyce stanu zdrowotności rodzin pszczelich, a docelowo innych jeszcze parametrów i cech pszczelego superorganizmu. Czy aplikacja do przeglądu rodzin pszczelich ma szansę stać się narzędziem powszechnie stosowanym w polskich pasiekach?

Powitanie wiosny w pasiece – szkolenie w Brzezinach

0
Prelegentka dr izn Lucja Skonieczna i Bartłomiej Piotrowski, sekretarz PZP, prezes WZP w Łodzi

W dniach 7-8 kwietnia odbyło się szkolenie pt. ”Powitanie wiosny w pasiece”. Jego organizatorem był Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi. Zostało ono zorganizowane przy współudziale Rejonowego Koła Pszczelarzy w Brzezinach w ramach mechanizmu WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich” realizowanego w sezonie 2017/2018.

Ule ze styroduru

0

Zbliżająca się wiosna to ostatni moment, by zatroszczyć się o ule. Odpowiednia ich liczba jest niezbędna. Jednak zamówienia na nie warto złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, by nie zostać zaskoczonym ograniczoną podażą w szczytowej fazie sezonu. Coraz większe zainteresowanie i dyskusje wzbudzają ule ze styroduru.

Polepszanie warunków rozwoju wiosennego pszczół

0
Kąpiel pyłkowa

Wiosna w tym roku nieco późniejsza niż poprzednia. Bywały jednak i takie lata, w których po długiej zimie praktycznie nie było wiosny, a od razu robiło się ciepło i przyroda szaleńczo nadrabiała stracony czas. Pożytki kwitły intensywnie, ale krótko i przy bardzo niewielkim rozłożeniu w czasie. Jeśli taki scenariusz miałby się powtórzyć, to warto zadbać o polepszanie warunków rozwoju wiosennego pszczół, by były na niego przygotowane.

Syngenta tworzy siedliska dla pszczół

0

W ramach projektu The Good Growth Plan i zobowiązania na rzecz wspierania różnorodności biologicznej Syngenta po raz czwarty ogłasza Operation Pollinator – Akcję na rzecz Owadów Zapylających, zachęcając rolników do wysiewania na nieużytkach roślin atrakcyjnych dla pszczół. Rolnicy, którzy wypełnią formularz na stronie www.syngenta.pl, otrzymają bezpłatnie od firmy specjalną mieszankę nasion roślin, które tworzą przyjazne i pełne pożywienia środowisko dla owadów zapylających.

Jak pomóc pszczołom przed mrozem

0
Stacja pogodowa

Ostatnie dni to prawdziwy powiew wiosny. Od czwartku pszczoły latają i wreszcie można się delektować widokiem owadów wirujących w powietrzu, dźwiękiem który temu towarzyszy. Sielanka ta, wedle prognoz pogody, nie potrwa jednak długo. Już za 3 dni ma wrócić śnieg i mróz. Jak pomóc pszczołom? Czy jest coś co można zrobić, by wesprzeć je przed trudnymi dniami, które mają nadejść?

ReklamaNajnowsze artykuły

Zakaz stosowania pestycydów w Szwajcarii

Być może już niedługo w Szwajcarii obowiązywał będzie całkowity zakaz stosowania pestycydów w rolnictwie. Taka decyzja zapaść może w drodze referendum. Poza rolnictwem zakaz...

Pasieka na rzepaku