12 C
Sierzchowy
środa, Sierpień 22, 2018

Nowe filmy w serwisie YouTube

0

Czas gromadzenia miodu wciąż trwa. Złotem mienią się rozległe nawłociowiska, a na nich ciężko pracują pszczoły. Gromadzą też miód wrzosowy, choć doniesienia o stanie wrzosowisk nie napawają optymizmem. Pojawiły się nowe filmy w serwisie YouTube na kanale pasieki Pogodny Piątek. Mowa w nich o tym jak przygotować miód wrzosowy do ekstrakcji i jak zadbać o kondycję pszczół na ostatniej prostej sezonu.

Linia do odsklepiania i wirowania miodu

0
Linia do odsklepiania i wirowania miodu

W dniu 3 sierpnia wybrałem się do pasieki Miody Pojezierza Drawskiego. Akurat w tym dniu odbywał się tam rozruch automatycznej linii do odsklepiania i ekstrakcji miodu. To duża pasieka, więc takie rozwiązania mają tam rację bytu. Przy okazji podpytałem właścicieli pasieki o to i owo. Nagrałem też film.

Szybsze odsklepianie plastrów z miodem

0
Odsklepiarka elektryczna skutecznie ułatwia odsklepianie plastrów

Jedną z tych bardziej żmudnych czynności związanych z produkcją miodów jest odsklepianie plastrów. W małych, amatorskich pasiekach służą do tego tzw. widelce. To proste i niezawodne narzędzia, ale praca z nimi jest bardzo długotrwała. Dlatego podejmowane są starania zmierzające do zmechanizowania przygotowywania plastrów z miodem do ich opróżnienia. Szybsze odsklepianie plastrów sprawia, że pozostaje więcej czasu na inne czynności. Ma zatem niebagatelne znaczenie dla całokształtu prowadzonej gospodarki pasiecznej.

Miody letnie 2018 już dostępne

0

Trafiły już do sprzedaży miody letnie z bieżącego roku. Mam na myśli miód lipowy a także wielokwiat z lasu. Oba oferują atrakcyjny smak, zwłaszcza lipowy w tym roku udał się wybornie. Dostępny jest ciągle kremowany miód borówkowy.

Vitaeapis chroni pszczoły przed działaniem insektycydów

0
Taka zaszetka Vitaeapis wystarcza dla 10 rodzin pszczelich

Co roku z kraju napływają doniesienia o podtruciu pszczół. Zdarza się też co jakiś czas, że środowisko pszczelarskie szokuje wiadomość o całkowitym wytruciu pni. Na rynku pojawił się jednak produkt, który ma przeciwdziałać tym tragicznym wydarzeniom. Vitaeapis chroni pszczoły przed zatruciem spowodowanym zabiegami z preparatami zawierającymi neonikotynoidy. Jego aplikacja wykazuje kilka innych pozytywnych oddziaływań na pszczoły. Produkt ten w latach 2018-2019 będzie testowany w pasiece Pogodny Piątek.

Jaką miodarkę wybrać? (Cz. 2)

0

Czas na kolejną odsłonę testów miodarek. Tym razem do doświadczeń trafiły miodarka kasetowa i diagonalna. To zupełnie inne maszyny, choć sposób pozyskiwania miodu z ramek w obu przypadkach jest dość podobny. Jak sprawdziły się w testach? Żeby się o tym przekonać, trzeba obejrzeć poniższe filmy.

Miodarka kasetowa – sprzęt dla profesjonalistów

Miodarka kasetowa potrzebna jest tam, gdzie pozyskuje się znaczne ilości miodu. Choć konstrukcja kosza takiego urządzenia nie oferuje miejsca dla dużej ilości ramek, to prędkość z jaką opróżniane są kolejne wsady czyni ten system niezwykle efektywnym. Co równie ważne, dzięki ułożeniu ramek równolegle do ścian bębna w trakcie pracy, miodarki kasetowe są też bardzo dokładne. Niemal cały miód z plastrów trafia w ręce pszczelarza. Filmowy raport z poligonowego doświadczenia z miodarką 12 kasetową marki Konigin znajduje się poniżej:

Miodarka diagonalna z ręczno-elektrycznym napędem

W poprzednich odsłonach testów sprawdzane były duże urządzenia dla wymagających pszczelarzy. Zarówno miodarka radialna jak i kasetowa napędzane były elektrycznie. Co jednak czynić w sytuacji braku prądu? Być może warto zaoptrzeć się w miodarkę, która może być napędzana silnikiem, a w razie potrzeby siłą mięśni? Takie urządzenie także znajduje się w ofercie firmy Konigin i zostało przekazane do mojej pasieki do doświadczenia. Jak wypadło? Film przedstawiający moje obserwacje i uwagi poniżej:

Podsumowanie – miodarka kasetowa, radialna, diagonalna

Ze względu na dużą ilość informacji, konieczne stało się podsumowanie wyników testów. Sumaryczne zestawienie parametrów, subiektywne opinie i rekomendacje – to wszystko znalazło się na filmie wieńczącym cykl miodarkowych doświadczeń:

To jednak nie koniec sprzętowych filmów, których realizację zaplanowano na ten sezon. W kolejce czekają inne rozwiązania, które zostały lub niebawem zostaną poddane testom.  

Miód kremowany – nowość w ofercie

1
Miody z pasieki Pogodny Piątek

Każdy z nas, bez względu na wykonywaną profesję, dąży do innowacji, rozwoju. Złamanie rutyny i wejście na nowy szlak daje poczucie orzeźwienia, pobudzenia. Nie inaczej jest w pracy w pasiece. W tym roku postanowiłem zaskoczyć sympatyków słodkości z ula niszowym, ekskluzywnym produktem. Miód kremowany od bieżącego sezonu wchodzi do stałej oferty pasieki Pogodny Piątek.

Jaką miodarkę wybrać? (Cz. 1)

0
Miodarka radialna z pełnym wsadem

Dziś informacja głównie dla Koleżanek i Kolegów pszczelarzy. Każdy z nas, pasieczników, w którymś momencie staje przed zakupem profesjonalnego sprzętu. Jaką miodarkę wybrać? Podjęcie tej decyzji nie jest łatwe, jako że wybór sprzętu dostępnego na rynku jest szeroki. Co więcej, raz podjęta decyzja będzie mieć konsekwencje na kolejne sezony. Miodarka jest urządzeniem drogim, więc nie wymienia się jej zbyt często. Raz zakupiona, służy w pasiece przez wiele kolejnych lat.

Zakaz stosowania pestycydów w Szwajcarii

0

Być może już niedługo w Szwajcarii obowiązywał będzie całkowity zakaz stosowania pestycydów w rolnictwie. Taka decyzja zapaść może w drodze referendum. Poza rolnictwem zakaz objąłby także przemysł i żywność sprowadzoną do kraju Helwetów z zagranicy.

Wiosenne miody już wkrótce

0
Aronia kwitnie wyjątkowo wcześnie w tym roku

Trwa majówka. W tym roku jest wyjątkowo pogodna. To sprzyja lotom pszczół i gromadzeniu przez nie zapasów. Wiosenne miody już wkrótce powinny zagościć na naszych stołach. Maj jest okresem tęsknego wyczekiwania na świeże owoce i warzywa. To samo dotyczy pierwszego w nowym sezonie miodu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ten znajdzie się w ofercie pasieki jeszcze pod koniec tego miesiąca.

Reklama







Najnowsze artykuły

Nowe filmy w serwisie YouTube

Czas gromadzenia miodu wciąż trwa. Złotem mienią się rozległe nawłociowiska, a na nich ciężko pracują pszczoły. Gromadzą też miód wrzosowy, choć doniesienia o stanie...