0.4 C
Sierzchowy
poniedziałek, Listopad 19, 2018

Poznaj wymiary ramek pszczelich oraz węzy

0

Hodowla pszczół wymaga wielu starań i dbałości o każdy szczegół.  Jeżeli wymiary ramek lub węza pszczela nie zostaną  odpowiednio dobrane, pszczoły mogą w efekcie nie zbudować plastrów i doprowadzić do strat w pasiece. Gdy w planach mamy przeniesienie rodziny czy wymianę ramek, które uległy zniszczeniu, to warto jak najszybciej zorientować się, jaki wymiar ramek pszczelich będzie odpowiedni do potrzeb naszej pasieki.

Ochrona pszczół przed ptactwem

0
Żołna

Niewielu jest tak wybitnych ornitologów jak dr Andrzej Kruszewicz. Dyrektor warszawskiego zoo uczestniczył ostatnio w ważnych dla plantatorów gatunków jagodowych wydarzeniach, takich jak Konferencja Kamczacka 2017 czy Konferencja Borówkowa 2018. Mówił tam o ochronie plantacji przed żerowaniem ptaków. Pomyślałem więc, że zapytam go o ochronę pasiek przed tym właśnie zagrożeniem. Co zima notujemy przecież pewne szkody w różnych częściach kraju spowodowane aktywnością ptaków. Ich obecność na pasieczyskach przysparza pasiecznikom trosk także i latem. Naukowca, podróżnika, myśliwego, autora książki „Hipokryzja” i gościa audycji radiowej Trójki postanowiłem więc zapytać o to co robić, by ochronić nasze podopieczne przed nalotami wygłodniałego ptactwa.

Kremowanie miodu

0
Kanapka z kremowanym miodem

Tym razem informacja głównie dla Koleżanek i Kolegów pszczelarzy. Jej tematem jest kremowanie miodu. W bieżącym sezonie dokonałem pierwszych prób przygotowywania takiego produktu i zakończyły się one powodzeniem. Jest kilka dobrych powodów dla których warto kremować miód. Jest też kilka przydatnych metod, które wykorzystałem i okazało się, że działają. Potrzebny jest też sprzęt odpowiedniej jakości.

Historia i nowoczesność w dolinach Neckaru i Renu

0

W dniach 3-6 października na zaproszenie firmy BASF wraz z gronem przedstawicieli polskiego sektora rolnego udałem się do południowo-zachodnich Niemiec by zwiedzić siedzibę i fabrykę koncernu, wziąć udział z zorganizowanej przez ten podmiot konferencji. Przy okazji każdego zagranicznego wyjazdu staram się być wyczulonym na wątki pszczelarskie. I tym razem udało się znaleźć kilka.

Jesień w pasiece

0
Miód nawłociowy już w sprzedaży

Jesień w kalendarzu, jesień w pasiece. W tym roku nastanie tej pory roku czuć aż nader mocno. Nad krajem szaleją wichury i ulewy, temperatura powietrza w ciągu doby spadła o kilkanaście stopni. Nie chce się wychodzić z domu, ale prace w pasiece i przy miodach trzeba przecież kontynuować. Na szczęście z niektórymi z nich można przenieść się pod dach.

Miód nawłociowy już wkrótce

0

Dziś wybrałem się z wizytą do wędrownej części pasieki zlokalizowanej na nawłociowisku. Kilkudziesięciohektarowy teren porastają mimozy, tworząc zwarte, niczym specjalnie wysiane i uprawiane złote łany. Jesień chyba już się zaczęła i zapowiada się bardzo malowniczo. Miód nawłociowy pozyskuje kilkadziesiąt rodzin pszczelich. Sezon powoli wkracza w kulminacyjną fazę.

Nowe filmy w serwisie YouTube

0

Czas gromadzenia miodu wciąż trwa. Złotem mienią się rozległe nawłociowiska, a na nich ciężko pracują pszczoły. Gromadzą też miód wrzosowy, choć doniesienia o stanie wrzosowisk nie napawają optymizmem. Pojawiły się nowe filmy w serwisie YouTube na kanale pasieki Pogodny Piątek. Mowa w nich o tym jak przygotować miód wrzosowy do ekstrakcji i jak zadbać o kondycję pszczół na ostatniej prostej sezonu.

Linia do odsklepiania i wirowania miodu

0
Linia do odsklepiania i wirowania miodu

W dniu 3 sierpnia wybrałem się do pasieki Miody Pojezierza Drawskiego. Akurat w tym dniu odbywał się tam rozruch automatycznej linii do odsklepiania i ekstrakcji miodu. To duża pasieka, więc takie rozwiązania mają tam rację bytu. Przy okazji podpytałem właścicieli pasieki o to i owo. Nagrałem też film.

Szybsze odsklepianie plastrów z miodem

0
Odsklepiarka elektryczna skutecznie ułatwia odsklepianie plastrów

Jedną z tych bardziej żmudnych czynności związanych z produkcją miodów jest odsklepianie plastrów. W małych, amatorskich pasiekach służą do tego tzw. widelce. To proste i niezawodne narzędzia, ale praca z nimi jest bardzo długotrwała. Dlatego podejmowane są starania zmierzające do zmechanizowania przygotowywania plastrów z miodem do ich opróżnienia. Szybsze odsklepianie plastrów sprawia, że pozostaje więcej czasu na inne czynności. Ma zatem niebagatelne znaczenie dla całokształtu prowadzonej gospodarki pasiecznej.

Miody letnie 2018 już dostępne

0

Trafiły już do sprzedaży miody letnie z bieżącego roku. Mam na myśli miód lipowy a także wielokwiat z lasu. Oba oferują atrakcyjny smak, zwłaszcza lipowy w tym roku udał się wybornie. Dostępny jest ciągle kremowany miód borówkowy.

ReklamaNajnowsze artykuły

Poznaj wymiary ramek pszczelich oraz węzy

Hodowla pszczół wymaga wielu starań i dbałości o każdy szczegół.  Jeżeli wymiary ramek lub węza pszczela nie zostaną  odpowiednio dobrane, pszczoły mogą w efekcie...

Ochrona pszczół przed ptactwem

Kremowanie miodu

Jesień w pasiece