Aronia atrakcyjnym pożytkiem dla pszczół?

0
329

Kwiaty na aronii pojawiają się w drugiej połowie maja. Kwitnienie trwa najczęściej 10-12 dni. Opinie pszczelarzy na temat przydatności tej rośliny są podzielone. Znaczna część pasieczników utrzymuje, że gatunek ten nie należy do miododajnych. Znam jednak przykład współpracy sadowniczo-pszczelarskiej, która układa się znakomicie już od kilku lat. Jeden z kolegów przywozi ok. 100 rodzin pszczelich na plantację aroniową położoną na ok. 50 ha. Obaj panowie widzą w tym sens. Pszczelarz utrzymuje, że z aronii da się pozyskiwać miód towarowy, a plantator twierdzi, że zawiązanie owoców wynosi 80-90% podczas gdy na niezapylonych kwaterach zaledwie ok. 50%. 

sadzenie-aronii

Podobają mi się krzewy aronii. Ładnie wyglądają, gdy kwitną wiosna. Są piękne, gdy wydają owoce. Malowniczo wyglądają także kwatery aroniowe jesienią, gdy liście zmieniają barwę na intensywnie czerwoną.

W drugim roku pewnie zadarnię międzyrzędzia. Wsieję nieco białej koniczyny, która w glebie wiąże azot. Będzie on także dostępny dla aronii, a mnie zwolni z zakupu części potrzebnych nawozów azotowych co roku. Mniszek pospolity, jak to ma w zwyczaju, znajdzie się na polu pewnie sam. Sądzę, że będzie kwitł od 20 kwietnia do ok. 15 maja. Potem kwitła będzie aronia, może do końca maja. W czerwcu zacznie koniczyna, która regularnie koszona powinna ponawiać kwitnienie do sierpnia. To tylko kilka hektarów, ale mam nadzieję, że będzie to zauważalne w pasiece. Będę wdzięczny za komentarze pszczelarzy, którzy także uprawiają aronię na towarowy zbiór kombajnowy dotyczące jej atrakcyjności dla pszczół. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blue Captcha Image
Refresh

*